Osmij, najredkejša plemenita kovina na svetu, postaja vedno bolj privlačna za vlagatelje, saj ponuja edinstveno naložbeno priložnost. Nedavna otvoritev novega laboratorija za certificiranje in poslovne stavbe Osmijevega inštituta v Nemčiji predstavlja pomemben mejnik v certificiranju in prodaji kristalnega osmija.
Ta kovina, znana po svoji izjemni redkosti in edinstvenih lastnostih, se izkazuje kot izjemno privlačna alternativa tradicionalnim naložbam, kot sta zlato in srebro.
Kristalni osmij je še posebej cenjen zaradi svojega intenzivnega sijaja, ki presega lesk diamanta, ter zaradi svoje redkosti. Zaradi svoje redkosti in izjemnih lastnostih, cena osmija na gram za nekaj krat presega ceno zlata. Omejena razpoložljivost – trenutno je na voljo le še 300 kilogramov osmija iz virov, skladnih z ESG standardi – ter izogibanje nakupu iz spornih virov, kot je Rusija, zaradi negotovosti glede porekla, dodatno prispevata k visoki vrednosti te kovine in potencialu za rast vrednosti.
Proces prehoda od surovega osmija do končnega kristalnega izdelka vključuje več korakov. Surovi osmij se najprej pridobiva iz različnih svetovnih virov, nato pa se v Švici opravi postopek kristalizacije, ki kovini daje njeno izjemno vrednost. Kristalizirani osmij se nato obdeluje v diske in ploščice različnih velikosti za dolgoročne naložbe, medtem ko se manjši kosi, katere je možno tudi posebej naročiti, uporabljajo za izdelavo luksuznega nakita.
Ker se kristalizacija osmija zaključi konec leta 2026, se pričakuje znatno povečanje cene v prihodnjih dveh letih. Tehnični direktor Osmium inštituta Nemčija, Ingo Wolf napoveduje, da bi cena osmija lahko zrasla tudi za do 100 odstotkov, saj novih zalog ne bo več, ko se kristalizacija zaključi.
Nova poslovna zgradba Osmium inštituta je zasnovana z najvišjimi varnostnimi standardi in vključuje showroom, učne prostore ter laboratorij za certificiranje. Trenutno skladišče vsebuje osmij v vrednosti 20 milijonov evrov, a ima kapaciteto za shranjevanje do 600 milijonov evrov. Inštitut redno sodeluje s priznanimi blagovnimi znamkami za izdelavo nakita in prestižnih ur iz celega sveta, ki uporabljajo kristalni osmij za izdelavo luksuznih izdelkov.
Na letošnjem simpoziju so bili predstavljeni ključni rezultati in načrti za prihodnost osmija. Kristalizacija bo zaključena decembra 2026, kar predstavlja mejnik v proizvodnji in ga imenujemo Big Bang. Razlogi za konec kristalizacije je v izčrpanost z ESG-m skladnih zalog surovega osmija in težave pri sledljivosti izvorov surovin iz Rusije.
Stabilnost cen zagotavlja dejstvo, da plemenita kovina osmij ni povezana z drugimi finančnimi produkti, kakor tudi ne z nihanjem na trgu ostalih plemenitih kovin. Tudi v preteklosti, ko smo bili priča večjim nihanjem na borznih trgih, je vrednost osmija ostala izjemno stabilna in ni sledila močnim nihanjem ostalih kovin.
Novi vodje in lokacija: Marcos Saito, predstavnik in direktor Osmium inštituta Brazilija, je bil izvoljen za predsednika Osmium World Council-a. Nova lokacija Osmijevega inštituta v Murnau v Nemčiji vključuje trgovski prostor, laboratorij in varovane trezorje.
Mednarodne novosti vključujejo pridružitev Južne Koreje in Kitajske med članice Osmium družine, prav tako pa se nenehoma pridružujejo tudi druge države. Te spremembe in novosti kažejo na rast mednarodnega interesa in pomen osmija v svetu naložb.
Osmij torej predstavlja pomembno naložbeno priložnost z edinstvenimi lastnostmi in omejeno razpoložljivostjo, kar nakazuje, da bo njegova vrednost v prihodnosti še naraščala.
Želite izvedeti več? Za dodatne informacije ali nakup se obrnite na Osmium inštitut. Dosegljivi smo na telefonski številki 040 333 303 ali preko elektronske pošte info@osmium-institut.si.